Projektový den mimo školu - Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata ČSOP Jaro Jaroměř. 22. 10. 2019

V rámci projektového dne jsme ve středu 2. října 2019 navštívili Záchrannou stanici pro ohrožená a handicapovaná zvířata v Jaroměři.

Před samotnou exkurzí jsme se žáky ve školní družině vyhledávali a shromažďovali informace o poslání záchranné stanice.

V první části exkurze jsme byli seznámeni s činnostmi záchranné stanice, náplní práce jednotlivých zaměstnanců a dobrovolníků. Poté jsme shlédli zajímavou prezentaci, při které jsme měli možnost vidět reálné záběry poraněných zvířat a péče o ně. Povídali jsme si o nástrahách a nebezpečích, která číhají kolem nás na jednotlivé druhy živočichů. Společně jsme vymýšleli, jakou formou můžeme i my sami pomoci zvířatům, aby ke zraněním nedocházelo.

V další části jsme měli možnost prohlédnout si celý areál záchranné stanice, seznámili jsme se s mnoha známými i neznámými zvířaty, u každé klece nebo výběhu jsme si mohli přečíst, za jaké situace bylo konkrétní zvíře poraněno a jaké má zranění. Měli jsme možnost zblízka vidět například medvěda mývala, dva černé krkavce, největší i nejmenší sovu, vzácné a ohrožené druhy zvířat. Nejvíce nás zaujala mluvící kavka, která dokonale napodobovala řeč i smích své bývalé ošetřovatelky. Viděli jsme také, jak probíhá krmení zvířat.

Velmi nás bavila soutěž v poznávání domečků a obydlí jednotlivých druhů ptáků a menších zvířat. Naším úkolem bylo poznat podle dřevěného, realisticky ztvárněného ptáčka nebo jiného zvířátka, uhodnout, v jaké domečku, budce, krmítku bychom ho mohli najít. Pokud byl náš tip správný, mohli jsme ptáčka na jeho domeček umístit.

Na každého přišla řada a tak jsme měli všichni možnost přemýšlet a najít domeček pro zvířátka.

Jelikož jsme pracovníky stanice předem seznámili s celoročním tématem školní družiny- Putování s Ježkem Trapíkem , umožnili nám si ježka prohlédnout ,pohladit  a přesvědčit se, že ne vždy jeho bodliny píchají. Pro nás všechny to byl velký zážitek. Dostali jsme se také do těsné blízkosti velkého hada, kterého si pracovník stanice nechal volně omotat kolem krku a mohli jsme si na něho opět sáhnout. Pro většinu z nás to byla první možnost dotknout se hada. Na závěr jsme si ještě prohlédli největšího a nejmenšího netopýra, který na stanici bydlí.

Na závěr jsme ještě předali dobroty, které jsme zvířátkům přivezli.  Rozloučili jsme se všemi zvířaty i s mluvící kavkou, která nám řekla na rozloučenou „  Ahoj „ a vydali se na cestu zpět. Exkurze se nám velmi vydařila, žáci měli možnost vidět zblízka zvířata, ke kterým se v běžném životě nedostanou, vidět jak dokáží zvířata zvládnout svůj handicap, co obnáší starat se o poraněná a nemocná zvířata a také se zamyslet sami nad sebou, jakým způsobem můžeme těmto zvířatům pomáhat a jak nejlépe předcházet tomu, aby se do záchranné stanice vůbec dostala.

Čas strávený v záchranné stanici považujeme za velmi užitečný a odnesli jsme si spoustu zajímavých zážitků a informací.