Projekt o Anne Frankové 14. 6. 2021

I přes omezení v souvislosti s pandemií covidu se podařilo realizovat společný projekt ZŠ a MŠ Police nad Metují a ZŠ Hradební, Broumov.

 

Školy se dohodly o výpůjčce výstavy „Nechte mě být, jaká jsem“. Výstava měla žákům a dalším návštěvníkům přiblížit životní příběh Anne Frankové. S Deníkem Anne Frankové se žáci seznamují v hodinách literatury, doplňuje výuku dějepisu 20. století. Především je to však křehký příběh o dospívání, které probíhá na pozadí tragických událostí 2. světové války. Výstava nás zaujala svým konceptem, kdy výstavou provázejí sami žáci. Garantem české jazykové verze výstavy, která vznikla přímo v Holandsku v muzeu Anne Frank House, je pražská organizace Institut Terezínské iniciativy. Výstavu jsme měli zamluvenou déle než rok. Lektorky z institutu za běžných podmínek realizují seminář pro žáky-průvodce, pomáhají s organizací vernisáže a provádí se školami závěrečné vyhodnocení. To vše bylo naplánováno pro žáky z Police a z Broumova. Uzavření škol a později i galerií však znemožnilo realizovat tento plán.

Dlouho jsme přemýšleli, jak výstavu „oživit“. Bylo nám líto, že je výstava uložena v Broumově a žáci s ní nemohou pracovat. V období přechodného uvolnění nás podpořilo oddělení kultury MěÚ Broumov a instalovalo výstavu v Broumově na Staré radnici. Zapojení žáci ji pak po jednom mohli navštívit a seznámit se s ní. Současně jsme zahájili videokonference s lektorkami, ty probíhaly přes Zoom od února do května. Žáci si samostatně a převážně ve svém volném čase prostudovali velké množství materiálů. Ve dvojicích pak navrhli svoje projekty, jak zprostředkovat výstavu spolužákům a veřejnosti. Vzniklo několik prezentací a krátkých videí. Žáci se vrátili do školy. V současné době naše účastnice projektu Nikola Hanušová a Anna Dvořáková z 9.A prezentují výsledky svého bádání svým spolužákům v devátých a osmých třídách.

Děkujeme „jedenácti statečným“ žákům z obou škol za iniciativu a spolupráci. Doufáme, že pro ně a pro jejich spolužáky budou videa a prezentace připomínkou, jak důležitý je mír, tolerance, snášenlivost a respekt ke každému člověku.

Mgr. Kateřina Nekvindová, školní metodička prevence ZŠ a MŠ Police nad Metují

 

 

  zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace