2. 4. 2020

Co jsme s dětmi chtěly dělat v měsíci dubnu?
Tématem měsíce je jaro a Velikonoce. Jaro klepe na vrátka, příroda se probouzí.
Měl také proběhnout barevný týden, který je veselý a na který jsme se všichni moc těšili. Fantazii se meze nekladou, můžete si jej udělat klidně doma, zpestřit si všední dny a užít legraci. Obléknout se třeba do červené, uvařit si rajskou a nakreslit červený tulipán.

Můžete děti seznámit s charakteristikou jarního období, povídat si a pozorovat na vycházkách, co všechno se na jaře v přírodě děje ( přilétají ptáci, začínají kvést první květiny, probouzí se zvířátka a hmyz ze zimního spánku, rodí se mláďata, otepluje se, jsou delší dny). Vyzkoušejte si rychlení větévek, klíčení, setí semínek na zahrádkách. Co všechno potřebují rostliny k životu ? Nejen vodu, ale i vzduch, světlo a zeminu. Z jakých částí se rostliny skládají. Děti budou květinky poznávat a pamatovat si jejich jména.
I Velikonoce letos proběhnou zřejmě v jiném duchu, než známe. Přesto si o nich můžete povídat, malovat a vyrábět zajíčky, vajíčka, kuřátka, slepičky, plést pomlásky atd.
Určitě se můžete s dětmi naučit nějakou jarní básničku nebo velikonoční koledu.
Pro inspiraci: Přišla zima, zmizel mráz,
jaro přišlo mezi nás.
Kytičky už zase máme,
jaru za ně zazpíváme.

Déšť má plno práce,
kropí na zahrádce.
Stromy, trávu, květiny,
pak se schová do hlíny.

Hody, hody, pomlázka,
napadla mě otázka.
Mám vyšlehat Alenku
nebo radši Madlenku?
Vyšlehám je radši obě
v této krásné jarní době.
Ať se holky radují,
vajíčka mi darují.
Vyrazíme na pomlázku,
vyšleháme každou krásku.

S předškoláčky můžete zkusit vymýšlet slova do rýmů (rýmovat pes - les, slepice - čepice).
Děti mohou zkoušet vymýšlet hádanky na základě popisu věcí kolem sebe ( je to vedle křesla , je to malé, měkké...)
Chtěli jsme také kreslit geometrické tvary....

Pracovní listy a listy k procvičení grafomotoriky k tématům jaro a velikonoce budou předškolním dětem v případě zájmu po telefonické domluvě bezkontaktně předány.

Jsou to jen nápady, pro zpestření a rozvoj dětí, můžete a nemusíte je využít.
Krásné jaro, ať se vám daří, užijte si dny, co nejlépe to zvládnete i v této těžké době.
vaše paní učitelky.