ZŠ Police nad Metují
Dva polsko-české projekty

7. 6. 2023

Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují se stala v roce 2023 partnerem knihovny v Radkowě, která realizovala za podpory Euroregionu Glacensis a samosprávy gminy Radkow dva příhraniční projekty pro děti. Prvním z nich byly čtenářské dílny pro žáky osmých tříd z Police nad Metují a sedmých tříd ze Ścinawky Średniei.

Jitka Šulcová z 8.C napsala: Ve čtvrtek 11. května 2023 nás přijela navštívit skupina polských dětí s doprovodem učitelů, knihovnic a asistentů. Všichni jsme se sešli dole v učebně hudební výchovy s doprovodem paní učitelky Pešoutové, Dvořákové a paní asistentky Petříkové a společně usedli ke stolu. Sesedli jsme si do stejných skupin jako na předešlém setkání v Polsku a každý si vzal svou knihu s názvem Babička drsňačka od britského spisovatele Davida Walliemse. Řekli jsme si společně pár informací o již zmíněném spisovateli a později i to, co víme o knížce. Opět nám s překladem pomáhal tlumočník Petr. Po malém uvítání s ostatními si každý asi dvacet minut četl pro sebe. Dostali jsme papír s podvojným deníkem, kde do jednoho sloupce napíšeme citát z knihy a do druhého náš vlastní komentář. Po dočtení jsme se všichni odebrali do školní kuchyňky, kde bylo připravené občerstvení. Asi čtyřicet dětí v jedné místnosti bylo trochu složitější zkrotit, ale vše proběhlo v pořádku. Polští žáci se pak vydali na prohlídku po škole. Naše 8.C na ně v kuchyňce počkala a zase jsme šli do učebny zpět. Ještě chvíli si každý četl a pak dohromady šest dětí přečetlo svůj citát a poznámku k němu. Tato aktivita proběhla v přítomnosti jednoho z inspektorů, kteří k nám do školy letos zavítali. Paní Dvořáková nám dala úkol, aby si každá skupinka našla jeden stejný citát a každý si k němu měl napsat svůj komentář. Rozloučili společným focením před školou.                                                                Akce proběhla v rámci mikroprojektu č.CZ.11.4.120/0.0./0.0/16_008/0003315 „Polsko-české čtenářské dílny pro teenagery“.

Z druhého projektu se podařilo přeložit a vytisknout 1500 kusů knihy polické autorky Olgy Landové Boris a Max, skutečná dobrodružství. Autorka navštívila čtyři základní a mateřské školy v gmině Radkow, kde dětem knihu představila a rozdala. Proběhlo i setkání a představení knihy českým dětem, a to v naší škole ve dvou třetích třídách a v jednom oddělení školní družiny. Autorka navštívila i Základní školu v Bukovici..

Slavnostní ukončení projektu proběhlo 20. 5. 2023 v Radkowě za účasti starosty gminy Radkow pana Jana Bednarczyka a místostarosty Police nad Metují Radka Starého. Hlavní aktéři se shodli na přínosu projektů pro obě strany a projevili zájem na pokračování spolupráce. Pan Jan Bednarczyk vyjádřil naději, že díky dětem z pohraničí Polska a České republiky zanikne hranice, kterou má starší a střední generace stále zakořeněnou ve své mysli. Sice už nevidíme pohraniční stráž ani závoru mezi státy Evpropské unie, ale stále si hranici uvědomujeme. Děti to mají jinak. Hranice nezažily a v rámci projektu ukázaly, že bez problémů navazují kontakt se svými vrstevníky a ani jazyková bariéra pro ně není nepřekonatelná. Můžeme mít radost z toho, že nás se sousedy propojují nejen silnice a cyklostezky, ale také knihy.

Akce proběhla v rámci mikroprojektu č.CZ 11.4.120/0.0/0.0/16_008/0003317 „Přeshraniční literatura pro nejmenší“.