ZŠ Police nad Metují
Exkurze do Institutu Paměti národa

11. 10. 2022

V průběhu září a začátku října deváté třídy postupně navštívily interaktivní výstavu a účastnily se dílny Druhý odboj v Institutu Paměti národa v Pardubicích. Díky projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji jsme měli uhrazenu cestu vlakem do Pardubic a vstupné pro žáky.

Pro všechny tři třídy a zúčastněné pedagogy to byl mimořádný zážitek. Zkušení lektoři žáky provedli dílnou k tématu odboje za 2. světové války. Mnozí žáci mají velké znalosti a mohou je dál využít v hodinách dějepisu. Všechny nás zaujala i spojitost s naším krajem. Dozvěděli jsme se, jak lidé z okolí Červeného Kostelce v roce 1942 pomáhali radistovi výsadkové skupiny Silver A Jiřímu Potůčkovi.

Největším překvapením pro nás však byla interaktivní výstava. Ta se otevřela teprve nedávno a je opravdu příkladem výstavy 21. století. Skvěle využívá možnosti digitálních technologií. Umožňuje žákům procházet expozicí svým tempem, po své trase. Nabízí fotografie, dobové předměty, zvukové efekty a videozáznamy. Počítačový program každému přidělil jeden ze dvou konkrétních příběhů pamětníka-odbojáře. Tento moment překvapení posílil zájem žáků o život pamětníka za války. Na závěr jsme si vyslechli poselství pamětníků. Všem doporučujeme návštěvu Institutu Paměti národa. Tento výlet do Pardubic stojí za to.

Ohlasy žáků:

I když se o tohle období zajímám, dozvěděl jsem se nové věci. Nové informace mi zapadly do skládačky té doby.  L. Horák 9.C

Expozice mi připadla moderní a velmi dobře technicky propracovaná.      S. Řehák  9.C

Líbilo se mi, že výstava byla interaktivní. Hodně jsem se dozvěděl. Čas mi utekl hrozně rychle. V. Rydlo 9.A

I když je téma 2. světové války těžké, tak prostředí výstavy bylo klidné a pro mne velmi komfortní.  M. Matějcová  9.A

Takhle technicky propracovanou výstavu jsem ještě neviděla!   L. Scholzová  9.A

Zajímavé mi připadlo prostředí výstavy, byl to vlastně velký suterén. Zaujalo mě i povídání s lektorkou, dozvěděla jsem se hodně nového.   L. Kollertová 9.B

Část s tablety byla opravdu interaktivní. Použili jsme také více smyslů. Více jsem se tak naučil. Na výstavách se nesmí většinou dotýkat exponátů. Tady to bylo možné.   J. Šefc 9.B