ZŠ Police nad Metují
Exkurze – Letecká služba Policie ČR

19. 1. 2024

Ještě před vánočními prázdninami vyrazila 7.C do víru velkoměsta – do Prahy. Cílem byly nejen vánoční trhy, nákupy dárků a žádaná návštěva rychlého občerstvení J, hlavním bodem dlouhé cesty byla exkurze k letecké službě Policie ČR.

Vlak, metro a autobus, to vše jsme potřebovali, abychom se dostali na letiště do hangáru D, kde letecká služba sídlí. Úspěšně jsme dojeli na místo, dostali visačky s označením návštěva a vstoupili do prostoru letiště.

Exkurzi jsme strávili přímo v hangáru, kde parkovalo několik vrtulníků. Ujal se nás technik, který má na starost servis a kontrolu vrtulníků po jejich technické stránce. Seznamoval nás s mezinárodním označením vrtulníků a samotné letecké služby, popisoval, které vrtulníky slouží k vyhledávání osob, k záchranářství, či pomoci při požárech a podobně. Nejen chlapeckou část třídy zaujaly také technické parametry, kam až vrtulník doletí, kdy potřebuje tankovat a za jak dlouho přiletí na požadované místo.

Vyzkoušeli jsme si práci s termovizí, dokonce jsme si mohli do vrtulníku vlézt a vyzkoušet si, jak je posádka usazená, jak komunikuje přes sluchátka. Paní učitelka s paní asistentkou si dokonce sedly na místa pilotů. Ale naštěstí nikam nemusely letět J

Při odchodu jsme i nečekaně zažili skutečný výjezd. Přiběhl pilot a pán, který obsluhuje traktor, jež vyjede s vrtulníkem z hangáru ven. Vrtulník byl vyslán na záchrannou akci, takže nastupovali záchranáři se svou výbavou a dokonce měla službu i jediná pilotka v ČR. To vše jsme viděli v přímém přenosu.

No a pak už čekaly trhy, trdelník, obchody a Mekáč J


7.C a Klára Dundrová, Milena Frýbová