ZŠ Police nad Metují
Kariérové poradenství na naší škole

20. 12. 2022

V posledních letech se na kariérové poradenství klade velký důraz. Na základních školách je nejčastějším tématem volba povolání a s ním úzce související volba dalšího studia.

V rozvrhu hodin máme zahrnutu jednu hodinu volby povolání týdně. Na začátku roku se v těchto hodinách věnujeme sebepoznání. Důležité při výběru školy je uvědomění si svých zájmů, schopností a dovedností. K tomu používáme různé testy, především na internetu. Dobrým nástrojem jsou motivační karty (karty s příběhem, karty povolání, karty emocí), které máme k dispozici a často pomohou žákům odhalit jejich skryté dispozice. Následuje seznámení s různými povoláními. Diskutujeme o tom, která povolání dnes „frčí“, která zanikají apod.

K lepšímu zorientování nám pomáhají návštěvy informačního a poradenského střediska při Úřadu práce v Náchodě. Každoročně také navštěvujeme burzu škol a firem v Náchodě. Školy v královéhradeckém regionu se rozvíjí a nabízejí spoustu zajímavých oborů a možností studia.

Dalším krokem je orientace v profesních informacích. Používáme webové stránky jednotlivých škol, www.infoabsolvent.cz, www.atlasskolstvi.cz, www.stredniskoly.cz, www.msmt.cz a mnoho dalších. Žáci se seznamují s typy škol, s výhodami studiu na středních školách s maturitou, na středních školách s výučním listem a s možnostmi dalšího studia na vyšších odborných nebo vysokých školách. V neposlední řadě nesmím zapomenout na informovanost rodičů a žáků k přijímacímu řízení. Rodiče jsou každoročně informováni na webových stránkách naší školy a také formou online schůzky. S žáky vyplňujeme přihlášky přímo ve škole. Ve druhém pololetí se věnujeme přípravě na vstup na trh práce. To obnáší psaní strukturovaného životopisu, průvodního dopisu, seznámením s druhy podnikání nebo podmínkami zaměstnání. Zaměřujeme se na základy finanční gramotnosti. Žáci si např. vyzkouší sestavit rodinný rozpočet nebo spočítat si úroky z úvěru. Obnovujeme po letech, kdy to nebylo možné kvůli proticovidovým opatřením, tradici exkurzí. Naposled to byla 14. 12. 2022 návštěva ve SPŠ Otty Wichterleho v Hronově spojená s exkurzí ve firmě Wikov. Tam pro nás připravili moc pěknou a přínosnou prohlídku.

Někteří žáci mají již dnes jasnou představu o svém budoucím studiu na střední škole, někteří ještě trochu tápou. To je normální, ne každý má v tomto věku jasno. A proto přeji všem svým žákům šťastnou volbu a spokojenost ve svém budoucím povolání. Je zřejmé, že ten, kdo bude mít svou práci rád, bude ji vykonávat lépe než ten, koho ta samá práce nebaví. Je to podobné jako na nádraží: Jakmile nastoupíte do určitého vlaku, můžete sice během jízdy přestoupit a rozhodovat tak o své další trase, ale základní směr vaší jízdy už je dán. Čím více jej budete chtít změnit, tím více úsilí vás to bude stát.

Mgr. Petra Krejsarová, výchovný poradce