ZŠ Police nad Metují
Polické židovské rodiny

7. 6. 2023

V rámci projektu Nové školy o. p. s. Za horizontem  jsme společně s Městskou knihovnou v Polici nad Metují uskutečnili 2-hodinovou lekci k připomenutí polických židovských rodin. Opírali jsme se o knihu Aleny Čtvrtečkové Osudy židovských rodin z Náchodska 1938-1945 a knihu Michala Krause Deník 1942-1945. Se žáky 8. A jsme se zaměřili na zkoumání osudů tří rodin. Vyhledali jsme informace a sestavili strom života Goldmanových, Gottliebových a Munkových. Navštívili jsme místa, kde rodiny před deportací žily. Do budoucna bychom chtěli, aby naše „zmizelé sousedy“ v Polici nad Metují připomínaly kameny zmizelých, tzv. stolpersteiny, jak je tomu v mnoha městech v České republice a více než ve 20 zemích Evropy. Autorem myšlenky je německý umělec Gunter Demmig, který položil první kámen v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. S takovými kameny se můžeme setkat nejblíže v Náchodě na náměstí, ale třeba i v bývalých Sudetech, v Žácléři. Budeme rádi, když se s námi o vzpomínky na zmíněné rodiny podělíte.

Děkuji kolegům-pedagogům za podporu a spolupráci na realizaci lekcí. Mgr. Kateřině Boučkové z MK v Polici nad Metují děkujeme, že se stala spoluautorkou lekcí,  paní ředitelce Věře Plachtové za podporu nové formy spolupráce mezi školou a knihovnou. Dík patří Nové škole o. p. s. za příležitost se projektu zúčastnit, metodickou podporu a propojení s VKC Klášter Broumov a ZŠ Meziměstí.

Za vedení školy: Mgr. Naděžda Dvořáková

Tento projekt je financován z prostředků Národního plánu obnovy v rámci Ministerstva kultury ČR, výzva Kreativní učení.