ZŠ Police nad Metují
První pomoc pro deváťáky

15. 12. 2022

Program jsme realizovali v pondělí 12. 12. 2022 v rámci projektu Den pro školu, kdy se dobrovolníci - odborníci  vrací na den do školy, aby představili dětem svou profesi a inspirovali mladou generaci svým příběhem.

Měli jsme to štěstí, že jsme se seznámili s naprostou špičkou v oboru. Zakladatelka organizace První pomoc živě  Mgr. Lucie Kadlečková, Ph.D. mluví o vizi projektu: „Učit první pomoc jednoduše, prakticky a prožitkem. Víme totiž, že funguje jen tehdy, když se sdílí srozumitelně a názorně. Naše výuka lidem ukazuje, že první pomoc není jen o znalostech, ale také o emocích a odvaze.“

V první části programu se žáci seznámili s pravidly bezpečnosti při poskytování první pomoci. Na prvním místě je zachovat svoje zdraví a bezpečnost, abychom mohli dál pomáhat. Žáci si poslechli autentický rozhovor svědka nehody, který přivolával pomoc přes linku 155. Přesvědčili se o profesionalitě dispečerky, ujasnili si, jaké údaje musí poskytnout. Druhá část programu byla velmi praktická. Paní Kadlečková modelovala situaci, jak budeme postupovat, když najdeme ležícího člověka v bezvědomí. Seznámili jsme se s použitím defibrilátoru. Žáci si vyzkoušeli masáž srdce, figuríny byly napojeny na notebook, který vyhodnocoval správnost oživování. Další úkol byl spojen s ošetřením různých poranění, např. střepem skla. Na závěr každý žák dostal balíček s gumovými rukavicemi, aby je mohli nosit při sobě.

Program přiblížil žákům základy první pomoci. Každý z nás se může jednou dostat do situace, kdy někdo další bude potřebovat naši pomoc.

Mgr. Kateřina Nekvindová, školní metodik prevence