ZŠ Police nad Metují
Samizdat

20. 6. 2022

V průběhu května a června 2022 prošly 8. a 9. třídy zážitkovým programem Tak tohle neprojde. Lektorky z Maiwaldovy akademie z Kláštera Broumov realizují program ve spolupráci s Post Bellum. Žáci se seznámili s historickými reáliemi 80. let 20. století, s pojmy cenzura, Charta 77, disident, samizdat, underground.

Celý program trval 3 vyučovací hodiny a byl postaven na metodách aktivního učení – hraní rolí, práce s autentickým dobovým textem, tvorba vlastního samizdatu. Skrze příběh konkrétních lidí si žáci uvědomili otázku lidských práv a jejich porušování, ke kterému v té době docházelo. Program kladl nároky na komunikaci mezi žáky, argumentaci a rozhodování. To všechno jsou důležité dovednosti. Výuku dějin 20. století považujeme za důležitou pro pochopení současnosti. Ceníme si proto  možnosti prohloubit znalosti žáků zajímavou formou a s externími lektory. Děkujeme Místní akční skupině Stolové hory za podporu, těšíme se na další spolupráci s lektorkami z Kláštera Broumov.